Ніколюк
Наталія Василівна, вчитель початкових класів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
с. Солгутове Гайворонського району Кіровоградської області
УКРАЇНА
-МОЯ БАТЬКІВЩИНА
(виховна година для учнів 1 класу)
Мета: поглибити знання учнів про Україну; прищеплювати
інтерес до вивчення її історії, звичаїв і культури; прищеплювати любов до
рідного краю; ознайомити з Основним законом країни; виховувати патріотичні
почуття приналежності до українського народу.
Обладнання: картини рідної природи; глобус; фізична карта
України; державні символи України;
вишитий рушник з хлібом-сіллю.
Тип уроку: виховна година.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Основна частина.
1. Слово вчителя.
-
Кожна
людина з великою любов’ю і неймовірним трепетом згадує те місце, де вона
народилася, де пропливло її дитинство з материнською ласкою у затишній
батьківській оселі. Те родинне вогнище – маленька Батьківщина кожної людини. Її
красою захоплювалися поети, художники та композитори.
…Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе як є – дорога, явори,
Усе моє, все зветься Україна. ( Ліна Костенко)
2. Асоціативний кущ.
-
Діти,
а що для вас є Батьківщина?
(відповіді дітей)
-
Ми
називаємо Україну своєю Батьківщиною. Якими ще словами близькими за значенням
ми можемо її назвати?
( Вітчизна, земля батьків, рідний край, Гайворонщина, рідна сторона)
-
Видатний
син України поет Василь Симоненко писав:
…Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину…
Ми не вибираємо собі матінку,
так і не обираємо Батьківщину, але ми прикипаємо до неї всім своїм серцем. Так
як і матусю любимо її все своє життя.
Кожен народ любить свою
Батьківщину та робить усе для того, щоб вона процвітала, була вільною,
незалежною, прославляє її ім’я своїми гарними вчинками.
Ми живемо в Україні,
волелюбній, мирній державі і всім серцем любимо її. Кожен з нас робить усе
можливе, щоб Україна залишалася сильною,
процвітаючою, незалежною і вільною. Адже всі ми - громадяни своєї Вітчизни,
люблячі сини і дочки.
(на клас виходять дівчинка і хлопчик. Інсценізація вірша
Ю.Шкрумеляка «Українські діти»)
Учитель. Хто ти, хлопчику маленький?
Учень. Син я України – неньки!
Українцем я зовуся –
Й тою назвою горджуся!
Учитель. А по чім тебе пізнаю?
Учень. По вкраїнському звичаю.
В мене вдача щира й сміла,
І відвага й духу, й тіла,
І душа моя здорова.
Українська в мене мова.
Учитель. Хто ти, дівчинко маленька?
Учениця. Доня України –неньки.
Україночкою звуся –
Й тою назвою горджуся!
Ой, вдягнуся у неділю
У вишивану сорочку,
У червону спідничину
І в коралі на шнурочку –
Заплету я свої коси
І візьму віночок з рути,
Ще й васильком заквітчаюсь,
Чи від мене кращій бути?
Учень. Всі ми – діти українські,
Український славний рід,
Дбаймо, щоб про нас маленьких
Добра слава йшла у світ.
Учень. Все, що рідне, хай нам буде
Найдорожче і святе,
Рідна віра, рідна мова,
Рідний край наш над усе!
Учень присягаєм: наш край рідний
Над усе любити,
Рідний народ шунувати
І для нього жити.
(діти сідають за парту. Учитель продовжує розповідь)
-
Погляньте на глобус. На
ньому ви знайдете океани і материки. На материках є чимало різних держав, у
яких живуть люди. Всі люди
різняться між собою кольором шкіри і розрізом очей. Кожний народ
має свою культуру і побут, свою мову, свої звичаї.
-
Чи знаєте ви, у якій
частині світу розташована Україна? (Відповіді
учнів.) Ось подивіться, де вона знаходиться на глобусі. На глобусі вона
маленька, тому краще розглянемо її на карті. (Показує
на карті.)
-
А тепер подивимося, з
якими країнами межує Україна, тобто хто є нашими сусідами. (Росія, Білорусь,
Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова.) Береги України омивають Чорне
й Азовське моря. Неосяжні простори нашої Батьківщини. Є в нас багато великих
річок: Західний Буг, Південний Буг, Дністер, Десна, а також сотні менших і
зовсім маленьких. Є великі і маленькі озера з прозорою водою і тисячі джерел,
що напувають нас живильною вологою. Надзвичайно чудова природа нашої
Батьківщини! Давайте розглянемо малюнки, на яких зображена природа рідного краю.
(демонстрація
малюнків та картин місцевих художників.)
-
На карті ми бачили території різних країн. Кожна з них має не лише свою
територію, а й свої символи. Земля кожної держави – її недоторкана власність,
яку вона готова оберігати від ворогів. Україна розміщена в центрі Європи. Вона
також має свою землю, свою мову, історію, звичаї, традиції та символи. А які
державні символи України ви знаєте?
(Діти відповідають, а учитель показує на плакаті.)
-
Гімн
– урочиста пісня, яку слухають стоячи, мовчки.
Герб – тризуб – це воля, слава й
сила.
Прапор – жовто – блакитний. Наш стяг
– пшениця у степах під золотим склепінням неба.
Учень. Наш герб – тризуб,
Це воля, слава й сила.
Наш герб – тризуб.
Недоля нас косила,
Та ми зросли, ми є, ми завжди будем.
Добро і пісню ми приносим людям.
Учениця. Прапор – це державний символ,
Він є в кожної держави;
Це для всіх ознака сили,
Це для всіх ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм.
Синє = небо, жовте – жито;
Прапор свій оберігаєм.
Він – святиня, знають діти.
Учень. Слова палкі, мелодія врочиста-
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
Це клич один з мільйонів голосів.
Учитель. Діти, як потрібно себе вести, коли вносять прапор України та лунає
гімн України? Чому?
-
Україна
як самостійна держава має свої державні символи, про що записано в Основному
Законі країни – конституції України.
( вчитель демонструє Конституцію України)
-
Кожна
країна має свою столицю. Як називається наша столиця?
( Розповідь про Київ, показ на карті, демонстрація фото
або ілюстрацій.)
Учитель. Для кожного з нас найдорожче те місце, де ми народилися, зробили
свій перший крок, сказали своє перше слово, де ходили в дитячий садок, до
школи.
Учениця. Є багато країн на землі,
В них озера, річки і долини…
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди Батьківщина.
Учень. Є багато квіток запашних,
Кожна квітка красу свою має.
Та гарніші завжди поміж них,
Ті, що квітнуть у рідному краї.
Учениця. Є багато пташок голосних,
Любі – милі нам співи пташині.
Та завжди наймилішими з них
Будуть ті, що у рідній країні.
Учень. І тому, найдорожчою нам
Є і буде у кожну хвилину
Серед інших країн лиш одна –
Дорога нам усім Україна!
ІІІ. Підсумок уроку.
Учитель. Сьогодні, діти, я подарую вам цей хліб на вишитому рушникові, щоб
була легкою ваша дорога до знань, щоб ви були здорові, щоб над вами було синє
мирне небо українське, щоб поміж всіма людьми була любов та злагода. Завжди
пам’ятайте, що ви діти України, зі своїми звичаями, традиціями, казками і
піснями, та багатою, як земля-матінка, українською мовою.
А зараз ми з вами сплетемо
віночок із квітів. Перед вами квіти із кольорового паперу. Візьміть квіточку,
підійдіть до дошки, назвіть слово, яке б характеризувало нашу Батьківщину і
приклейте квіточку.
Джерела інформації:
4.http://krasotkina.co
Немає коментарів:
Дописати коментар